петок, 19 април 2024

Бугарија свечено испраќа 100 војници како засилување на Кфор на Косово

Во Бугарија денес беше организирано свечено испраќање на воениот контингент од 100 војници кои дополнително ќе ја засилат мисијата на НАТО на Косово (Кфор).

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Церемонијата се одржа во градот Јамбол на централниот плоштад, јавува Радио Бугарија.

Контингентот ја завршил обуката во составот на 42-от механизиран баталјон и добил оценка „борбено спремни“, соопшти бугарското министерство за одбрана.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ