сабота, 2 март 2024

Британската влада ќе помага пушачите да се префрлат на е-цигари

Објавено на

часот

Сподели

„Ќе им понудиме нова помош на милиони пушачи за да се откажат. Владата ќе финансира нов национален план ’Промени за откажување’, прв од ваков вид во светот“, се вели во соопштението на британското Министерство за здравство.

Според овој план, секој петти британски пушач на класични цигари ќе добие „вејп“ уред за е-цигари. Трудниците, пак, ќе добијат и посебни ваучери што ќе им помогнат да се откажат од пушењето.

Во Велика Британија 13 насто од населението се пушачи. Долгорочната цел на Владата е намалување на таа бројка под пет отсто. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ