петок, 14 јуни 2024

Британија: Путин се обидува да го држи целиот свет во заложништво

Објавено на

часот

Сподели

Имено, во последните денови се повеќе се зборува за можен недостиг на храна бидејќи Украина е еден од најголемите светски извозници на пченица.

„Ужасно е што Путин се обидува да го држи целиот свет во заложништво. Тој всушност го користи гладот како оружје и се заканува со недостиг на храна и тоа за најсиромашните луѓе во светот“, рече Трас за време на денешната посета на Босна и Херцеговина.

„Едноставно не смееме да го дозволиме тоа. Путин мора да ги деблокира украинските пристаништа и да дозволи извоз на жито“, рече Трас.

Висок турски функционер вели дека Анкара преговара со Москва за можниот транспорт на украинските житарки преку Турција.

Но, можно е Москва да се согласи на т.н „коридори за житарки“ само под услов Западот да ги укине санкциите кон Русија. Таа идеја наиде на остри критики од Западот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ