сабота, 2 март 2024

Британија на експерти на ОН им испрати фотографии од оружјето што Северна Кореја ѝ го испраќа на Русија

Велика Британија достави сателитски фотографии од севернокорејски товарни пратки за Русија до комисијата експерти на ОН како дел од обидот да се започне официјална истрага за зделки со оружје со кои се прекршуваат меѓународните санкции.

Фото: Британско Министерство за одбрана

Објавено на

часот

Сподели

Северна Кореја е обвинета дека испорачала балистички ракети и стотици илјади артилериски гранати до руската влада за нејзината војна во Украина, откако Владимир Путин се сретна со Ким Џонг Ун на рускиот Далечен Исток минатиот септември.

Нивната билатерална врска се чини дека се проширува, пишува Гардијан. Путин се сретна со севернокорејскиот министер за надворешни работи Чое Сон-Хуи во Кремљ оваа недела за време на реткото петдневно патување на висок функционер во Пјонгјанг. Двајцата разговараа за „понатамошен развој на односите меѓу двете земји во сите области, вклучително и чувствителните“, соопшти Кремљ.

Необјавен извештај на британската одбранбена разузнавачка служба, виден од Гардијан, покажува сателитски снимки на три руски бродови, Маја, Ангара и Марија, направени меѓу септември и декември, како товарат контејнери во обновеното севернокорејско пристаниште Наџин пред да се придвижат кон руските пристаништа на Далечниот Исток.

Иако било невозможно да се идентификува што има во контејнерите, следеше минатонеделното соопштение на САД дека Русија користела балистички ракети од Северна Кореја во Украина.

„Руската употреба на севернокорејско оружје во Украина е кршење на повеќе резолуции на Советот за безбедност на ОН“, рече дипломат на ОН.

„Тоа ги поткопува меѓународните напори за спречување на ширењето на нуклеарното оружје и открива колку Русија стана очајна во својата неуспешна инвазија. Овој и други докази доставени до Комитетот за санкции на ОН треба да поттикнат целосна истрага за флагрантното кршење на меѓународните санкции од страна на Русија и Северна Кореја“, додаде тој.

Извештајот, заедно со други американски и докази од други земји, беше доставен до панелот експерти на ОН за севернокорејското ширење на оружјето, за кој се очекува да го објави својот прв конечен извештај следниот месец, откако сомнежите дека Северна Кореја ја снабдува Русија со муниција нагло се зголемија оваа година.

Сите бродови во извештајот беа ставени под санкции од американската влада во 2022 година поради нивните врски со бродската компанија на руското Министерство за одбрана, Оборонлогиситка ООО, која е „вклучена во руското незаконско заземање и окупација на Крим од 2014 година, како и приватни руски поморски бродски компании кои транспортираат оружје и друга воена опрема за руската влада“.

Два од трите брода, исто така, беа идентификувани во неодамнешниот извештај на тинк-тенк институтот Ројал јунајтед сервис, кој покажа пораст на претоварувањата од Северна Кореја во Русија, што „откри дека Русија најверојатно почнала да испорачува севернокорејска муниција во големи количини“.

Третиот го идентификуваше НК њуз, независен информативен портал кој се фокусира на Северна Кореја, како „дел од групацијата комерцијални бродови кои завршија повеќекратни пратки со воена опрема и муниција што Северна Кореја ѝ ги достави на Русија“.

Се вели дека пратките овозможиле воени напади врз Украина во декември и јануари во кои загинаа десетици луѓе, а стотици беа повредени.

Обвинителите во Харков изјавија за Гардијан дека сомнителни фрагменти од ракетата Искандер од севернокорејско производство биле испратени на анализа во Киев, додавајќи дека проектилите имаат суптилни разлики: букви напишани на руски за сериски броеви и различен издувен конус на млазницата и заварувањето.

„Овие грозоморни напади беа извршени, делумно, со употреба на балистички ракети и фрлачи набавени од Северна Кореја“, се вели во соопштението објавено од осум членки на Советот за безбедност, вклучувајќи ги Велика Британија и САД.

Високиот шеф за контрола на оружјето на Белата куќа, Пранај Вади, оваа недела изјави дека воената соработка меѓу Русија и Северна Кореја е „без преседан“ и предупреди дека руската воена помош за Северна Кореја може да ја поткопа американската политика за нуклеарно одвраќање во Јужна Кореја и Јапонија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ