четврток, 29 февруари 2024

Британија: Израел добро да размисли пред да почне воена акција во Рафа

Шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон оцени дека Израел би требало добро да размисли пред да почне нова воена офанзива во Рафа, градот на југот на Појасот Газа, на границата со Египет, каде се наоѓаат околу милион палестински бегалци.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Невозможно е да се согледа како може да се води војна меѓу тие луѓе. Тие немаат каде да одат, им кажа Камерон на новинарите, а пренесува Ројтерс.

„Многу сме загрижени и сакаме Израел да сопре и да размисли многу сериозно пред да почне нова акција. Пред сè, сакаме итна пауза во борбите, која ќе води до прекин на огнот“, порача Камерон.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ