четврток, 30 мај 2024

Британците планираат трајно да им забранат на помладите од 15 години да купуваат цигари

Пратениците во британскиот парламент денеска ќе гласаат за предлогот на премиерот Риши Сунак за трајна забрана на сегашните 15-годишни и помлади лица да купуваат цигари.

Фото: Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

Иако се очекува мерката да помине, планот на Сунак да наметне едно од најстрогите правила против пушењето налути некои членови на неговата владејачка Конзервативна партија, вклучително и поранешните премиери Борис Џонсон и Лиз Трас, кои тврдат дека државата не треба да диктира како луѓето треба да го водат својот живот.

Пратениците ќе гласаат за предлог-законот како што сакаат, што значи дека не треба да гласаат по партиска линија. Сличен закон во Нов Зеланд беше отфрлен од новата коалициска влада пред да стапи на сила оваа година.

Силното противење на најавената мерка во рамки на конзервативците ќе му нанесе уште еден удар на Сунак, кој веќе е на удар на критики од сопствената партија за разни прашања од климатските промени до одбранбената политика.

Според предлог-законот, на децата родени во 2009 година и подоцна ќе им биде забрането легално да купуваат тутунски производи бидејќи, како што тврди Сунак, „може да се спречи најголемата конкретна причина за лошо здравје, инвалидитет и смрт“.

Планот на Сунак има поддршка од медицински експерти и добротворни организации кои велат дека 80.000 луѓе годишно умираат од пушење, а уште повеќе од болести поврзани со пушењето.

Конзервативниот пратеник Сајмон Кларк верува дека забраната може да се покаже како контрапродуктивна.

„Се плашам дека забраната ќе го направи пушењето уште попривлечно и секако постои ризик од создавање црн пазар и незамислив предизвик за властите“, рече Кларк.

И покрај критиките, се очекува предлог-законот да помине. Лабуристите најавија поддршка.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ