среда, 19 јуни 2024

Бразилскиот конгрес бара истрага против Болсонаро: „Се обиде да изврши државен удар“

Комитетот на бразилскиот Конгрес вчера официјално побара од обвинителите да го истражат поранешниот претседател Жаир Болсонаро по неколку можни обвиненија, вклучително и обид за државен удар поради немирите на неговите приврзаници во јануари.

Објавено на

часот

Сподели

Комисијата што го истражува упадот во претседателската палата, Врховниот суд и конгресните згради на 8 јануари од страна на приврзаниците на Болсонаро, гласаше со 20 спрема 11 за да се прифати конечниот извештај според кој екстремно десничарскиот поранешен претседател ќе се соочи со обвиненија за обид за соборување на владеењето на правото, политичко насилство и заговор.

Извештајот од 1.300 страници – резултат на речиси петмесечни драматични сослушувања на заедничката комисија на Сенатот и Долниот дом – правно не ја обврзува канцеларијата на јавниот обвинител да дејствува.

Но, тоа е последниот во серијата правни проблеми за Болсонаро (68), кој веќе е под истрага за различни обвиненија за корупција и злоупотреба на позицијата.

На Болсонаро, кој беше претседател од 2019 до 2022 година, исто така во јуни му беше забрането осум години да се кандидира на избори поради лажното тврдење дека биле користени електронски уреди за гласање кои биле ранливи на хакирање и измами.

„Не можеме да ги амнестираме оние кои се обидуваат да извршат државен удар“, рече левичарската пратеничка Џандира Фегали за време на последната расправа на Комитетот.

Од друга страна, пратеникот Николас Фереира, наклонет на Болсонаро, го осуди како „делумен и лажен извештај“.

Илјадници приврзаници на Болсонаро го совладаа обезбедувањето за да упаднат во салите на власта за време на немирите, повикувајќи ја војската да го собори претседателот Луис Инасио Лула да Силва.

Болсонаро, кој во октомври 2022 година загуби од левичарскиот ветеран Лула на изборите кои предизвикаа поделби, во тоа време беше во Соединетите Држави, откако ја отфрли инаугурацијата на својот голем ривал една недела претходно.

Но, извештајот покажа дека тој ги охрабрувал постапките на своите поддржувачи уште пред да ја напушти функцијата.

Комитетот ги повика обвинителите да ги обвинат и воените офицери, вклучително и поранешниот министер за одбрана на Болсонаро, генералот Пауло Серџо Ногуеира де Оливеира, и поранешните команданти на морнарицата и армијата за нивните наводни улоги во немирите.

Во сѐ поголемите правни проблеми, поранешниот претседател се соочува и со сослушување од федералната полиција во средата во посебна истрага за наводите против конзервативните бизнис лидери дека подготвувале државен удар во корист на Болсонаро.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ