вторник, 16 април 2024

Борисов се откажа од пратеничкиот имунитет, истрагата за аферата „Барселонагејт“ продолжува

Објавено на

часот

Сподели

Тој додаде дека има доверба во бугарските судови и обвинителство, јави Радио Бугарија.

Градското обвинителство во Софија претходно му предложи на државниот обвинител да побара укинување на пратеничкиот имунитет на Борисов поради случајот „Барселонагејт“.

Станува збор за афера во која поранешниот премиер е под истрага три години, а според обвинителот, собрани се докази дека Борисов перел пари давајќи незаконски стекнати пари на трети лица за купување недвижен имот во странство

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ