петок, 1 март 2024

Болници во Кина со недели се преполни со деца. Кина: Нема нови патогени (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Според државните и други медиумски извештаи во Кина, многу болнички одделенија се преполни.

Детската болница во Пекинг претходно изјави за ЦЦТВ дека најмалку 7.000 пациенти се примаат дневно во институцијата, што е далеку над нејзиниот капацитет.

Минатата недела, најголемата педијатриска болница во Тијанџин, наводно, примила повеќе од 13.000 деца во амбулантски и итни одделенија. Провинцијата Лиаонинг, на околу 690 километри североисточно од главниот град, исто така се бори со голем број случаи.

Фотографиите и видеата на интернет и во државните медиуми покажуваат преполни чекални со кревети долж ходниците во болница во Хебеј. Еден извештај ги цитира родителите во Џинан дека половина од учениците во одделението на нивното дете биле болни.

Снимките од учениците кои ги пишуваат домашните задачи додека се во болница, наводно, поттикнале предупредувања од локалните власти дека училиштата не треба да ги принудуваат децата да ги пишуваат домашните задачи додека се болни. Во Хангжу, еден родител изјави за медиумите дека наставата е прекината бидејќи толку многу деца отсуствувале.

Минатата недела Светската здравствена организација соопшти дека го следи порастот на „недијагностицирана пневмонија во детските болници во Пекинг, Лиаонинг и други места во Кина“. Достапните податоци сугерираат дека стапките на заболување слични на грип се повеќе од двојно повеќе од оние во последните години, но властите повикаа на смиреност, припишувајќи го порастот на случаите на почетокот на првата сезона на грип по укинувањето на ограничувањата за пандемијата.

На прес-конференција во неделата, Националната здравствена комисија ги повика локалните власти да отворат повеќе клиники за треска, да го продолжат работното време и да ги зголемат резервите на лекови.

„Исто така, ги потсетуваме сите да се придржуваат до хигиенските навики за носење маски, често проветрување и често миење раце и ги охрабруваме ранливите групи, како што се постарите и младите, активно да примаат соодветни вакцини“, рече Ванг Хуакинг, шеф на Одделот за имунизација на ЦДЦ. „Оние кои можат да се вакцинираат нека се потрудат да се вакцинираат за да се спречи појава на заразни болести“.

Тие рекоа дека зголемувањето на случаите не е предизвикано од нови патогени, туку од ширењето на бактерии како микоплазма пневмонија и вообичаени патогени, вклучувајќи грип, риновирус, аденовирус и РСВ.

Кинеските власти одговорија на барањето на СЗО за информации во рок од 24 часа и за време на телеконференција дадоа податоци за кои СЗО рече дека укажуваат на зголемување на бројот на медицински консултации и болнички приеми на деца поради микоплазма пневмонија од мај, и РСВ, аденовирус и вирус грип од октомври. Тие рекоа дека ова не е невообичаено со оглед на факторите кои придонесоа во тоа и не препорачаа никакви ограничувања за патување или трговија.

Марија Ван Керхове, вршител на должноста директорка на Одделот за подготвеност и превенција на епидемии и пандемии на СЗО, рече дека зголемувањето на случаите е во согласност со „она со што повеќето земји се соочуваа пред една или две години“.

Кина беше една од последните земји што ги укина ограничувањата кога официјално ја заврши политиката на нулта инфекција со ковид во јануари. Другите нации забележаа скокови во респираторните заболувања по завршувањето на ограничувањата на ковид-19.

„Овој феномен на карантинизирани излезни бранови на респираторни инфекции понекогаш се нарекува имунолошки долг“, изјави проф. Франсоа Балу од Универзитетот во Лондон за Индипендент. „Бидејќи Кина доживеа многу подолги и посериозни карантини од која било друга земја на Земјата, се очекуваше дека овие бранови на излегување од карантин да бидат значајни во Кина“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ