понеделник, 15 април 2024

Бојкот на Ф1 во Бахреин и годинава?

Објавено на

часот

Сподели

Бахреин ГП не се одржа минатата година поради немирите во земјата и т.н. арапска пролет, која зафати поголем дел од арапскиот свет. Трката на патеката „Шакир“ и годинава е во календарот, закажана е за 22 април, но повторно е неизвесна.

„Ќе подготвиме кампања со која бараме Ф1-тимовите и возачите да се подготват за бојкот. Владата сака да има трка со цел да испрати порака дека во земјата сè е нормално“, вели Набил Раџаб, потпретседателот на Центарот за човекови права на Бахреин.

„Јас се надевам дека сите ќе ја почитуваат нашата желба и дека нема да има трка“, додаде тој.

Од друга страна, Берни Екелстоун минатиот месец објави оти се надева дека трката за разлика од лани ќе се вози на „Шакир“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ