петок, 19 април 2024

Богдановиќ блескаше, Јокиќ победи (ВИДЕО)

Богдан Богдановиќ имаше фантастична партија, но таа не беше доволна за Атланта да го совлада Денвер, шампионот победи со 129-122.
 

Објавено на

часот

Сподели

Богдановиќ постигна дури 40 поени и притоа собори неколку индивидуални рекорди. 40. поени се најмнногу за него на еден НБА натпревар, исто како и десетте тројки бидејќи претходниот рекорд му изнесуваше осум. Освен тоа, стана прв играч во историјата на НБА кој постигнал 40 поени со десет погодени тројки и само втор во постоењето на лигата кому тоа му успеало иако не бил дел од стартната петорка.

Но, не можеше сам. Денвер го доби мечот со 129-122. Џемал Мареј постигна 29 поени, имаше и девет скокови, Никола Јокиќ реализираше 25 поени, имаше девет асистенции и осум скока.

Резултати:
Шарлот – Мајами 114-116
Детроит – Индијана 123-131
Орландо – Кливленд 104-94
Филаделфија – Вашингтон 146-101
Атланта – Денвер 122-129
Њујорк – Торонто 136-130
Хјустон – Сан Антонио 93-82
Мемфис – Далас 113-120
Милвоки – Чикаго 133-129
Њу Орлеанс – Минесота 121-107
Оклахома – Јута 134-120
Сакраменто – Бруклин 131-118
ЛА Клиперс – Портланд 132-127

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ