вторник, 21 мај 2024

Битолчанец пронашол 80 стари гранати во својата нива

Вчера во 11 часот во полициското одделение Новаци, Ж.А. пријавил дека при работа во неговата нива во село Рибарци, битолско, пронашoл 80 стари гранати, соопшти МВР.

Фото: Илустрација

Објавено на

часот

Сподели

За настанот бил известен пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување, кој утврдил дека се работи за минофрлачки гранати од Првата светска војна со калибар 60 милиметри и кој безбедно ги подигнал.

На лице место бил извршен и увид од страна на дежурната увидна екипа.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ