понеделник, 24 јуни 2024

Бик прескокна ограда и влета во публика на родео во Орегон, има повредени (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Хаотични сцени од родеото во Систерс, Орегон (САД). Четири лица се хоспитализирани откако бикот избегал од арената и нападнал посетители, јавува Би-би-си.

Фото: скриншот

Објавено на

часот

Сподели

Здружението за родео соопшти дека бикот ја прескокнал оградата на арената, истрчал на теренот за родео и истрчал до шталата, каде што го задржале сточарите.

Неколку луѓе се повредени, вклучително и заменик шерифот, соопштија официјални лица.

Сето тоа се случувало додека толпата на 84 родео Систерс во градот Систерс, пеела на песната „Господ да ја благослови Америка“ на Ли Гринвуд, во саботата вечер, повеќето со вклучени светилки на мобилните телефони.

Бикот трчал по арената и ненадејно ја прескокнал оградата, се вели во видеото објавено од еден навивач.

Во соопштението што организаторите го објавија во неделата, се наведува дека четири лица се повредени „како директна последица од нападот на бикот, од кои двајца се пренесени во локална болница“, јави КТВЗ-ТВ.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ