понеделник, 24 јуни 2024

Бензинот и дизелот ќе поевтинат за само половина денар

Бензинот и дизел горивото по полноќ ќе поевтинат за само половина денар за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. За еден денар ќе се намали цената на нафтата за домаќнствата. Од друга страна, ќе поскапи мазутот.

Објавено на

часот

Сподели

Новата малопродажна цена на Еуросупер-95 ќе изнесува 82 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе се продава за 84, Еуродизел (Д-Е V) за 73, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1) за 72 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,756 денари за килограм се зголемува малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 43,209 денари.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ