недела, 21 април 2024

Белорусија одржува воени вежби во близина на границата со Европската унија и Украина

Белорусија денеска започна воени вежби во регионите кои граничат со Украина и членките на Европската унија Литванија и Полска, соопшти белоруското Министерство за одбрана.

Илустрација: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Тридневните вежби во регионите Гомел и Гродно имаат за цел да обучуваат офицери и единици на територијалната одбрана како да ги бранат своите региони и како да дејствуваат во случај на вонредна состојба, објави министерството на апликацијата за размена на пораки Телеграм.

Белорусија, најблискиот сојузник на Русија, забележа влошување на односите со своите западни соседи и Украина во последниве години, особено откако Москва ја искористи белоруската територија како база за својата инвазија на Украина во февруари 2022 година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ