сабота, 2 март 2024

Бектеши: ДУИ е демократска партија која одлучува со мнозинство

Објавено на

часот

Сподели

Со оглед на тоа дека станува збор за внатрепартиски проблеми, министерот Бектеши не навлезе во повеќе детали, но појасни дека со одлука на претседателството на партијата може секој член на претседателството да одговори на такви прашања. 

„Огнената група“ од Демократската унија за интеграција претходно на прес-конференција информира дека од денеска и официјално ќе настапува како фракција на партијата.

Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу на прес-конференцијата рече дека се обврзуваат да бидат гласот на сите Албанци.

„За жал, три години по ред алармираме дека не се почитуваат Статутот и програмата на ДУИ, што најдобро го докажува неформирањето на партиски тела за овие години. Денеска стоиме пред вас како фракција и се обврзуваме дека ќе бидеме гласот на потребите и барањата, не само на нашиот електорат, туку на сите Албанци и овој глас нема никој да го замолчи. За нас гласот на народот е сè, затоа што ова е гласот на разумот и ќе го покажеме на дело правилното, принципиелното и сеопфатното функционирање“, изјави Ганиу.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ