понеделник, 15 април 2024

Балетoт „Дамата со камелии“ вечерва во Националната опера и балет 

Објавено на

часот

Сподели

Диригент е Иван Еминовиќ, кореографијата е на еден од водечките руски кореографи Василиј Медведев, кој работи со големите театри „Бољшој“ од Москва и „Марински“ од Санкт Петербург, а сценографијата и костимографијата се на Павол Јураш од Словачка, концерт-мајстор е Климент Тодороски.

Во главните улоги ќе настапат Марија Кичевска Шокаровска и Франциско Хименес Руиз (Шпанија) со солистите, балетскиот ансамбл и оркестарот на Националната опера и балет

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ