вторник, 18 јуни 2024

Бајден се согласи со план за обука на украински пилоти на американски Ф-16

Објавено на

часот

Сподели

Бајден одобрението го даде во јапонскиот град Хирошима, за време на самитот на Групата 7 најразвиени земји, која разгледува начини да ѝ помогне на Украина во борбата против руската инвазија.

Според зборовите на двата извори, обуката на украинските пилоти најверојатно ќе се одвива во Европа во текот на следните месеци, објави АП.

Бајден им рече на лидерите на Г7 дека одлуките за тоа кога, во кој број и кој на Украина ќе ѝ даде авиони Ф-16 од четвртата генерација ќе бидат донесени во наредните месеци.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ