недела, 14 април 2024

Бајден: Путин е луд кучкин син

Американскиот претседател Џо Бајден го нарече рускиот претседател Владимир Путин „луд кучкин син“ за време на собирање средства во Сан Франциско. Тој, исто така, го критикуваше Доналд Трамп дека се споредува со рускиот опозициски лидер Навални, кој почина минатата недела во затвор на Арктикот.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Ова е последната егзистенцијална закана. Тоа е климата. Имаме луди кучкини синови, како оној тип Путин, и други, и секогаш треба да се грижиме дека може да избие нуклеарна војна, но егзистенцијалната закана за човештвото е климата“, рече Бајден.

Говорејќи пред донаторите во приватен дом во Сан Франциско, Бајден исто така рече дека е изненаден од неодамнешните коментари на неговиот веројатен републикански противник Трамп.

Трамп ја спореди неразјаснетата смрт на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални со своите сопствени правни проблеми во САД. Трамп беше казнет со 350 милиони долари откако судијата во Њујорк откри дека со години лажел за своето богатство во финансиските извештаи. Трамп рече дека пресудата е облик на „комунизам или фашизам“.

„Некои од работите што овој човек ги кажуваше, како споредувањето себеси со Навални… тој вели дека е прогонуван, исто како што беше прогонуван Навални. Не знам од каде по ѓаволите доаѓа ова“, рече Бајден.

Белата куќа треба да објави голем пакет санкции против Русија в петок. Се очекува од Русија да се бара одговорност за она што му се случи на опозицискиот лидер и да ги дополни санкциите против Русија од почетокот на војната.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ