вторник, 25 јуни 2024

Бајден: Она што се случува во Газа не е геноцид, Израел е жртва

Американскиот претседател Џо Бајден силно го бранеше Израел, велејќи дека израелските сили не извршиле геноцид во воената кампања против милитантите на Хамас во Газа и ги отфрли критиките од пропалестинските демонстранти.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Она што се случува во Газа не е геноцид. Ние тоа го отфрламе“, рече Бајден во Белата куќа на настанот за Месецот на еврејско-американската оставнина.

На многу настани низ целата земја, Бајден се соочи со протести од пропалестински активисти, кои го нарекоа „геноциден Џо“ поради неговата цврста поддршка на Израел.

Во обраќањето на настанот во Белата куќа, Бајден ја истакна својата увереност дека Израел е жртва уште од 7 октомври и нападот на милитантите на Хамас на југот на Израел, кога тие убија 1.200 луѓе и зедоа стотици заложници.

Тој исто така нагласи дека американската поддршка за безбедноста на Израелците е „непоколеблива“. „Ние стоиме со Израел за да го уништиме (лидерот на Хамас Јахја) Синвар и другите касапи на Хамас. Сакаме Хамас да биде поразен. Ние работиме со Израел на тоа“, рече тој.

Преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на болните, постарите и ранетите заложници што сè уште ги држат милитантите се заглавени, но Бајден вети дека нема да се откаже од обидот да ги ослободи.

Бајден, исто така, повика на итен прекин на огнот во Газа, што го повтори во својот воведен говор на колеџот Морхаус во неделата.

Тој, исто така, ја отфрли изјавата на главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, кој побара налози за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант за наводни воени злосторства.

Обвинителот на МКС во понеделникот, исто така, рече дека побарал налози за апсење на шефот на Хамас Синвар и двајца други водачи на Хамас.

Бајден последниве месеци се соочи со зголемен политички притисок од неговата партија поради неговото справување со конфликтот во Газа, бидејќи бројот на палестинските жртви се искачи на повеќе од 35.000, според Министерството за здравство на Газа, а израелската опсада предизвика ужасни хуманитарни услови во Газа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ