вторник, 28 мај 2024

Бајден ја потпиша помошта за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден денеска го потпиша нацрт-законот со кој се предвидува испраќање милијарди американски долари помош за Украина.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Тоа обезбедува витална поддршка за американските партнери за да можат да се бранат од заканите за нивниот суверенитет“, рече Бајден.

Бајден, исто така, потпиша посебен предлог поврзан со закон со кој ќе се забрани Тикток во САД доколку неговиот сопственик, кинеската технолошка компанија Бајтденс, не го продаде во рок од девет месеци до една година.

Тикток е особено популарен меѓу левоориентираните млади Американци, кои се клучни за шансите на Бајден на изборите во ноември.

Бајден шест месеци вршеше притисок врз американските пратеници да одобрат нова помош за Украина, која повеќе од две години се бори против руската инвазија. Трамп се спротивстави на тоа, како и некои републиканци во Конгресот.

Но Претставничкиот дом, контролиран од републиканците, нагло го смени ставот и во саботата одобри четири нацрт-закони што вклучуваат пари за Украина, Израел, Тајван и другите американски партнери во индопацифичкиот регион. Сенатот го усвои законот во вторникот вечерта.

Законот ќе овозможи испраќање помош од 61 милијарда американски долари за Украина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ