недела, 26 мај 2024

Бајден го задева Трамп: Ќе се кандидирам против шестгодишно дете

Бајден искористи настан за да се потсмева на републиканскиот ривал Доналд Трамп поради неговата незрелост, и се пошегува на сметка на сопствената поодмината возраст пред новинарите во Вашингтон.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Да, возраста е проблем. Јас сум возрасен маж, се натпреварувам против 6-годишно дете“, се пошегува Бајден.

81-годишниот Бајден подоцна додаде за поранешниот претседател Трамп (77): „Годините се единственото нешто што ни е заедничко. Мојот потпретседател всушност ме поддржува“.

Поранешниот американски претседател Трамп не ја ужива поддршката од својот потпретседател Мајк Пенс.

Демонстранти држејќи транспаренти пред хотелот Вашингтон Хилтон, место на годишната вечера, извикуваа за смртта на новинарите во Газа.

Стотици демонстранти ги повикаа новинарите да го бојкотираат настанот и скандираа против официјалните лица при влегувањето.

Бајден ги избегна големите протести пред хотелот пристигнувајќи преку задниот влез, каде што беше пречекан од помали групи демонстранти кои повикуваа на примирје.

На вековниот настан, стотици новинари, политичари и познати личности се сретнаа во огромната сала за банкети во хотелот.

Традиција е претседателот за време на своите говори да се шегува на сметка на новинарите и другите гости во публиката.

Бајден им понуди совети и на новинарите.

„Искрено не барам од вас да заземате страна. Ве замолувам да ја разберете тежината на моментот. Поминете покрај бројките на коњските трки и … споредните шоуа кои сензационално доминираат во нашата политика и фокусирајте се на она што навистина е загрозено“, рече Бајден.

Здружението на дописници на Белата куќа е основано во 1914 година и од 1921 година одржува вечера речиси секоја година во чест на новинарите кои известуваат за претседателот и каде се собираат пари за стипендии.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ