среда, 16 октомври 2024

Баена мајсторски погоди од слободен удар, Шпанија ја совлада Србија за пласман во четвртфинале (ВИДЕО)

Шпанија со 3-0 славеше во пресметката против Србија и стигна до три бода со кои си обезбеди едно од првите две места во групата и пласман во четвртфинале во Лигата на нации.

Шпанија беше преселна за Србија во пресметката во Кордоба, избраниците на Де Ла Фуента славеа со 3-0.

Резултатот беше отворен по 5 минути игра, Поро нафрли а Лапорт со глава го матираше Рајковиќ за 1-0.

Вивијан потоа ја погоди стативата а Мората имаше зицер за 2-0, но Рајковиќ со крајни напори ја сочува својата мрежа.

По десетина минути игра во второто полувреме, Мората не реализираше пенал, и по сите овие промашувања, Србија можеше да казни но Митровиќ не искористи добра шанса во 63. минута за 1-1.

120 секунди подоцна стигна казна но на спротивната страна, Мората убаво пласираше од врвот на шеснаесетникот за 2-0.

Tочка на натпреварот стави Баена, кој мајсторски погоди од слободен удар за 3-0 во 77. минута.

Со оваа победа, Шпанија осигура едно од првите две места во групaта и пласман во четвртфиналето во Лигата на нации.

Данска се избори за 2-2 на гостувањето кај Швајцарија, и има најголеми шанси за место во разигрувањето покрај „црвената фурија“.

Во Групата 1 во Лига А, Полска и Хрватска одиграа возбудлив натпревар кој заврши 3-3, додека пак Шкотска и Португалија приредија досадно реми без погодоци.