недела, 3 март 2024

Бадник е неработен ден за сите православни граѓани

Сабота, 6 јануари 2024 година, Бадник, ден пред Божик, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија.

Фото: МИА

Објавено на

часот

Сподели

Како што информира Министерството за труд и социјална политика, овој ден е неработен согласно Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ”, бр.21/98 и 18/07).

Од МТСП им го честитаат Бадник на граѓаните од православната вероисповед.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ