петок, 14 јуни 2024

Б92: Вучиќ утре со амбасадорите на Кина и Русија за ситуацијата на Косово

Објавено на

часот

Сподели

Темата на разговорите ќе биде ситуацијата на северот на Косово.

Како што српскиот претседател ноќеска најави, во 8 часот наутро ќе има средба со амбасадорите на петте западни земји – САД, Британија, Германија, Франција и Италија.

Денес на северот на Косово дојде до ескалација на насилствата над локалните Срби и судири со косовската полиција и војници на Кфор.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ