среда, 29 мај 2024

Автобус слета во река во Петербург: најмалку три лица загинаа (ФОТО+ВИДЕО)

Автобус денеска падна од мост во Санкт Петербург, Русија. Во несреќата најмалку три лица загинаа, а шест се повредени, соопштија властите.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Министерството за вонредни ситуации соопшти дека спасувачите извлекле од водата девет лица, од кои тројца мртви.

Во соопштението се наведува дека уште четворица се во критична состојба, а двајца се во тешка состојба.

Руските медиуми првично објавија дека можеби имало околу 20 луѓе во автобусот кога тој ја пробил оградата и паднал во реката Мојка во центарот на градот.

На снимките од надзорните камери објавени од руските медиуми се гледа дека автобусот се движи брзо, нагло скршнува на мостот и се судира со друго возило пред да ја пробие оградата и да падне во водата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ