петок, 1 март 2024

Австралија им забранува на членовите на владата да го користат Тикток на службените телефони

Објавено на

часот

Сподели

Одлуката е донесена по советот на австралиските разузнавачки служби и ќе биде спроведена „што е можно поскоро“, изјави министерот за правда Марк Драјфус.

Австралија е последната земја што им го забрани Тикток на членовите на владата, по САД, Велика Британија, Канада и Нов Зеланд.

Слични мерки беа преземени во Франција, Холандија и во рамките на Европската комисија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ