Ла Лига

Атлетико Мадрид го победи Алавез и ја прескокна Барселона на табелата! (ВИДЕО)

Атлетико Мадрид со 2-1 славеше над Алавез и се качи на третата позиција во Ла Лига и покрај тоа што има натпревар помалку од конкурентите.

Тимот на Симеоне ја продолжи одличната форма оваа сезона, ги освои трите бода и против Алавез.

Резултатот го отвори Рикелме во 26. минута, а пред самиот крај на првото полувреме Мората реализираше за 2-0.

Атлетико Мадрид во второто полувреме постигна и трет гол, Гризман беше стрелец, но погодокот беше поништен поради несфатлива одлука на судијата. Не почитуваше предност, свирна фаул за Атлетико пред да шутне францускиот фудбалер.

Пред последниот судиски свиреж, Алавез постигна почесен гол, Гевара погоди за конечни 2-1.

Атлетико Мадрид сега е трет на табелата со 25 бода, еден повеќе од Барселона и три помалку од Реал Мадрид и Жирона. Тимот на Симеоне има меч помалку.