четврток, 20 јуни 2024

Атентаторот на словачкиот премиер пред судот ја призна вината

Јурај Цинтула, осомничениот за нападот на словачкиот премиер Роберт Фицо, денеска пред судот ја призна вината.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Како што јавуваат словачките медиуми, Цинтула денеска е спроведен во Специјализираниот кривичен суд во градот Пежинок, со посебни безбедносни мерки, а во просториите на судот не можеле да влезат ниту новинари, ниту јавноста.

Десетици регионални полицајци и специјалци биле распоредени пред зградата на судот.

Надлежниот обвинител во петокот до судот достави предлог за изведен притвор за 71-годишниот левице, кој во средата по седницата на Владата неколкупати пукаше во премиерот и тешко го рани.

Обвинителот бара притвор за обвинетиот поради евентуално бегство и поради ризик од повторување на делото, изјави портпаролката на судот Катарина Куѓакова.

Цинтула е уапсен веднаш по нападот и се соочува со обвинение за обид за убиство од одмазда од прв степен, што предвидува казна од 25 години до доживотен затвор.

Според министерот за внатрешни работи, Матус Шутај Ешток и министерот за одбрана Роберт Калињак, нападот бил политички мотивиран, пренесува Актуалити.

Цинтула, наводно, учествувал на неколку антивладини протести и се спротивставувал на прекинот на помошта за Украина и на ликвидацијата на словачките медиуми.

Состојбата на премиерот Роберт Фицо сè уште е сериозна.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ