понеделник, 26 февруари 2024

Артан Груби: Кога ДУИ има премиер, логично е СДСМ да има прв вицепремиер

Откако денеска беше објавено дека во техничката влада функцијата прв вицепремиер, на местото на Артан Груби ќе ја објавува досегашниот вицепремиер Бојан Маричиќ, Груби на новинарите им изјави: „Логично е“.

Фото: Фејсбук на Груби

Објавено на

часот

Сподели

„На предлог на Социјалдемократскиот сојуз мојот драг колега Маричиќ ќе биде прв заменик на премиерот Талат Џафери, што е и логично, впрочем, затоа што тоа е концептот – првиот заменик премиер да биде од коалицискиот партнер. Ако премиерот е од ДУИ првиот заменик да биде од СДСМ, ако премиерот е од СДСМ, првиот заменик да биде од ДУИ. Убеден сум дека ќе ја изврши работата доследно, рече Груби на новинарско прашање.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ