среда, 29 мај 2024
Реакција од Град Скопје по големиот пожар во Скопје

Арсовска вели дека две години укажувале дека Универзална е небезбедна, бара МВР да истражи

Град Скопје бара Министерството за внатрешни работи итно да ги истражи причините и да се детектира дали објектот на Универзална сала се запалил поради човечки фактор и тоа е мотивирано од погрешната и небезбедна градба за што од кај Данела Арсовска тврдат дека имаат соодветна документација. За документите велат дека укажуваат две години и поради тие причини одбиле да продолжат со изведувачот избран од претходното раководство. Од Град Скопје бараат институциите да си покренат соодветни постапки за одговорност.

Објавено на

часот

Сподели

Од таму велат дека две години зборувале дека проектот за Универзална сала кој му е дониран на претходното раководство е погрешен и небезбеден.

„Две години јавно зборуваме дека проектот за Универзална сала кој му е дониран на претходното градско раководство и по кој работеле до локалните избори во 2021 година е погрешен и небезбеден, а градбата спротивна на проектот и дека поради тоа ни може да се продолжи ни може да се гради. Две години бевме напаѓани за тоа што јавно зборуваме“, , реагираат од Град Скопје.

Во реакцијата се посочува дека две години од Град Скопје укажувале дека додека не се обезбеди нов проект и сериозна ревизија на градбата која е спротивна на проектот, како што подвлекуваат, дека нема шанси никој од Градот да потпише градба и продолжи било каква реализација.

Советниците во Советот на Град Скопје, потсетуваат дека на седница во јули 2023 година одлучиле Министерството за култура да ја превземе Универзална сала и нејзината реконструкција.

„По неколку месеци мистериозно гори Универзална сала, наместо да се ревидира што правел изведувачот. Универзална сала е на скопјани и на Македонија, а некој се обидува да заташка што правел, за што јавно говоревме две години и бевме напаѓани за истото од центрите на моќ и кеш“, стои во реакцијата од Град Скопје.

Од Центарот за управување со кризи информираа дека засега нема информации што е причината за пожарот.

На Единствениот број за итни случаи112 во ЦУК е добиена пријава за пожар на отворено кој се шири над објектот на Универзалната сала лоцирана на Булевар Партизански Одреди, во Скопје.

Вчера МКД.мк пишуваше дека на 14 април завршува огласот за јавна набавка за реконструкција на Универзалната сала во Скопје. Проценката е дека реконструкцијата ќе чини 13 милиони евра. Градежни компании реагираат на начинот на кој е дефиниран тендерот и се сомневаат на фаворизирање на една компанија. За нив некои од условите пропишани за овој тендер во најмала рака се „чудни“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ