понеделник, 15 април 2024

Арктикот би можел да има лета „без мраз“ во следната деценија, велат научниците

Арктикот би можел да ги доживее своите први летни денови „без мраз“ во следната деценија поради емисиите од согорувањето на фосилните горива, најавија научниците, а пренесува Гардијан.

Фото: Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

Ова ќе го трансформира уникатното живеалиште, дом на поларни мечки, фоки и моржови, од „бел Арктик“ во „син Арктик“ во текот на летните месеци, велат научниците. Пресметката што се користи за „без мраз“ значи помалку од 1 метар квадратен километар, во кој случај Арктикот би бил претежно вода.

Наодите, објавени во списанието „Нејчр ривјус ерт анд енвајормент“, сугерираат дека првиот ден без мраз на Арктикот би можел да се случи повеќе од 10 години порано од претходните проекции.

Авторите велат дека доследни месеци на септември без мраз би можеле да се очекуваат од 2035 до 2067 година. Точната година во тој период зависи од тоа колку брзо светот ќе го намали количеството на согорени фосилни горива.

До крајот на векот, постои потенцијал за услови без мраз помеѓу мај и јануари според сценарио со висока емисија и од август до октомври според сценарио со ниски емисии.

Александра Јан, вонреден професор по атмосферски и океански науки на Универзитетот во Колорадо Болдер и главен автор на истражувањето, рече: „Ова ќе го трансформира Арктикот во сосема поинаква средина, од бел летен Арктик во син Арктик. Значи, дури и ако условите без мраз се неизбежни, сепак треба да ги одржуваме нашите емисии што е можно пониски за да избегнеме продолжени услови без мраз“.

Сепак, постои потенцијал да се реши овој проблем, рече таа.

„За разлика од ледената покривка на Гренланд на која ѝ беа потребни илјадници години да се формира, дури и ако го стопиме целиот арктички морски мраз, и потоа да сфатиме како во иднина да го вратиме CO2 од атмосферата за да го промениме затоплувањето, морскиот мраз ќе се врати за една деценија“, рече Јан.

Не е само дивиот свет на Арктикот што ќе страда додека нивното живеалиште се топи; луѓето кои живеат на брегот исто така ќе се соочат со предизвици. Морскиот мраз ги намалува ефектите на океанските бранови на брегот, што значи дека ако се изгуби брановите ќе бидат посилни и поголеми и ќе предизвикаат поголема ерозија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ