вторник, 16 април 2024

Англичаните во второто полувреме против Белгија ќе играат без имиња на дресвоите

Англиските фудбалски репрезентативци ќе играат без своите имиња на дресовите во текот на второто полувреме од пријателскиот меч против Белгија на Вембли со цел да се подигне свеста за луѓето болни од Алцхајмерови болести.

Објавено на

часот

Сподели

Кога Англичаните ќе се вратат на теренот во вториот дел, нема да имаат имиња на своите дресови со цел да се покаже како луѓето со деменција би можеле да загубат драгоцени сеќавања. Иницијативата е дел од партнерството на ФА и друштвото за Алцхајмерова болест.

„Се надеваме дека не само што ќе ги потикнеме фановите да донираат за нашите истражувања за рана дигајноза, туку и ќе ги поддржат своите најмили исто како што го подджуваат својот фудбалски тим“, изјави Кејт Ли, извршната директорка на Друштвото за Алцхајмерова болест.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ