недела, 14 април 2024

Aнгелина Димовска-Миташева нова директорка на Филхармонија

Ангелина Димовска-Миташева е новата в.д. директорка на Филхармонија, информираат од Министерствиото за култура. Досегашен в.д. директор беше Даниел Лазаровски. За  неговата работа во изминатиот период синдикатот на вработените во Филхармонија имаше многу забелешки.

Објавено на

часот

Сподели

Лазаровски беше директор од лани во септември. Синдикалнта организација на Филхармонија минатата недела поднесе петиција до Министерството за култура за итно разрешување на Лазаровски поради „непрофесионално и неуко менаџирање, кое  се одразува со големи негативни последици врз целокупното функционирање на Македонската филхармонија“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ