понеделник, 15 април 2024

Андов го објави списокот на фудбалерки за мечевите со Летонија и Словенија

Женската фудбалска репрезентација со новиот селектор Александар Андов го почнува циклусот на квалификации за пласман на Европското првенство кое во 2025 година ќе се одржи во Швајцарија.

Објавено на

часот

Сподели

Македонската женска фудбалска репрезентација на почетокот на април ќе одигра два квалификациски меча, против Летонија и Словенија.

На 5. април во Рига ќе и гостуваме на селекцијата на Летонија, со почеток во 17. часот. На 9. април. на домашен терен ја пречекуваме селекцијата на Словенија. Тој меч се игра на тренинг центарот „Петар Милошевски“ со почеток од 15 часот.

Новиот селектор на репрезентацијата, Александар Андов го објави списокот на фудбалерки за овие натпревари:

ГОЛМАНИ:

Берна Кабакчи Карсон, САД

Викторија Панчурова Тиверија

Миа Петровска Бохум, Германија

ОДБРАНА:

Ана Милчевска Ланчкахути, Грузија

Ане Бошевска Тиверија

Павлинка Николовска Љуботен

Викторија Недева Тиверија

Елена Петровска Љуботен

Кристина Мојсоска Ас Јунајтед

Елена Панеска Каменица Саса

СРЕДЕН РЕД:

Оливера Цоклеска Ас Јунајтед

Радица Велкова Каменица Саса

Хава Мустафа Шкендија

Александра Марковска Љуботен

Марјана Нацева Борусија Дортмунд, Германија

Рабија Дервиши Скопје 2014

Икмете Лимани Св Веинберг 67, Германија

Наташа Андонова Леванте, Шпанија

НАПАД:

Јилза Максути Ас Јунајтед

Афродита Салихи Шкендија

Теодора Шопов Тиверија

Стефанија Маринковска Каменица Саса

Гентијана Рочи Купс, Финска

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ