четврток, 30 мај 2024

Американскиот Сенат го одби барањето за импичмент на секретарот за внатрешна безбедност Мајоркас

Сенатот во средата ги отфрли сите обвиненија за импичмент против секретарот за внатрешна безбедност Алехандро Мајоркас, ставајќи крај на притисокот на републиканците во Претставничкиот дом да се смени секретарот од функцијата поради начинот на кој се справил со случувањата на границата меѓу САД и Мексико и го заврши судењето пред и да започнат расправите, пренесе АП.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Сенаторите гласаа за отфрлање на двата члена за импичмент и завршување на постапката, при што демократите тврдеа дека членовите се неуставни.

Првиот член го обвини Мајоркас за „намерно и системско одбивање да се усогласи“ со законот за имиграција, а вториот член го обвини за „прекршување на довербата“ затоа што рекол дека границата е безбедна. Гласовите беа 51-48 и 51-49, и двата по партиска линија.

Водачот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер рече дека обвиненијата на републиканците во Претставничкиот дом не го исполниле „високиот стандард на високи злосторства и прекршоци“ и може да постават опасен преседан.

„За доброто на интегритетот на Сенатот и за да го зачуваме импичментот за оние ретки случаи во кои навистина ќе ни биде потребен, сенаторите треба да ги отфрлат денешните обвиненија“, рече Шумер при отворањето на седницата во средата.

Републиканците во Сенатот заговараа за целосно судење за импичмент, откако Претставничкиот дом во февруари тесно гласаше за отповикување на Мајоркас за неговото ракување со границата, наведувајќи во двата члена дека тој „намерно и систематски“ одбил да ги спроведува законите за имиграција.

Целосното отфрлање на гонењето на Мајоркас од страна на републиканците во Претставничкиот дом, без шанса да се расправа за случајот, е срамен пораз за републиканците во Претставничкиот дом и за претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон, кој го направи импичментот приоритет.

Тоа, најверојатно, ќе резонира политички и за републиканците и за демократите во годината на претседателските избори кога безбедноста на границите е главна тема.

Републиканците тврдат дека претседателот Џо Бајден е слаб во однос на границата, бидејќи апсењата за илегалните премини вртоглаво пораснале на повеќе од 2 милиони луѓе во последните две години од неговиот мандат, иако тие паднале од рекордно високото ниво од 250.000 во декември, поради зголемените сили во Мексико.

Демократите велат дека наместо отповикување на Мајоркас, републиканците требало да прифатат двопартиски компромис во Сенатот, чија цел е да се намали бројот на мигранти кои илегално влегуваат во САД.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ