вторник, 23 април 2024

Американскиот лендер „засекогаш се угаси“ по историското слетување на Месечината

Американскиот лендер без екипаж што стана првото приватно вселенско летало на Месечината „засекогаш се угаси“, соопшти компанијата што го изгради.

Фото: принтскрин

Објавено на

часот

Сподели

Интуитив машинс со седиште во Хјустон доцна во саботата соопшти дека вселенското летало, наречено Одисеј, не се пријавило дома минатата недела кога се предвидувало дека неговите соларни панели ќе добијат доволно сончева светлина за да го вклучат радиото.

Лендерот на 22 февруари се спушти на Месечината под нестабилен агол, но сепак успеа да заврши неколку теста и да испрати фотографии пред да биде утврдено дека неговата мисија завршила една недела подоцна, бидејќи влезе во повеќенеделна лунарна ноќ.

Интуитив машинс се надеваше дека тоа ќе може да се „разбуди“ кога повторно ќе добие сончева светлина, како јапонскиот вселенски брод СЛИМ, кој незгодно слета минатиот месец. Компанијата во саботата на Икс објави дека по неколкудневно чекање, операторите потврдиле дека енергетскиот систем на лендерот, со прекар Оди, „нема пак да се јави дома“.

„Ова потврдува дека Оди засекогаш се угасил откако го зацементира своето наследство во историјата како прв комерцијален лунарен лендер што слетал на Месечината“, се вели во извештајот. Интуитив машинс и НАСА ја поздравија мисијата како успешна, иако наиде на голем број проблеми на патот.

Тоа беше, исто така, првото слетување на американско вселенско летало на Месечината по мисијата Аполо 17 со екипаж во 1972 година.

НАСА планира да врати астронаути на Месечината кон крајот на оваа деценија. На Интуитив машинс му плати околу 120 милиони долари за оваа мисија како дел од иницијативата за споделување товарни мисии со приватниот сектор и зајакнување на лунарната економија.

Одисеј носеше пакет инструменти на НАСА дизајнирани да соберат податоци за лунарниот јужен пол, каде што вселенската агенција планира да испрати астронаути како дел од својата програма Артемис подоцна оваа деценија.

Интуитив машинс планира уште две мисии на Месечината оваа година, како дел од иницијативата на НАСА Комерцијални лунарни товарни услуги (Commercial Lunar Payload Services), која има цел да ги вклучи комерцијалните компании во истражувањето на Месечината.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ