понеделник, 20 мај 2024

Американската војска уништи четири воздушни системи во област под контрола на Хутите

Американската војска објави дека уништила четири „воздушни системи без екипаж“ во областа на Јемен контролирана од Хутите поддржани од Иран.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Централната команда на САД објави на социјалната мрежа Икс дека системите претставуваат „непосредна закана за американските и коалициските сили и трговските бродови во регионот“.

„Овие активности се преземени за да се заштити слободата на навигација и за меѓународните води да бидат побезбедни за американските, коалициските и трговските бродови“, се додава во соопштението.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ