понеделник, 24 јуни 2024

Американската министерка за финансии пристигна во Пекинг

Објавено на

часот

Сподели

Кинеските аналитичари изјавија за државните медиуми дека априлскиот говор на Јелен, кој го стави обезбедувањето на националните безбедносни интереси на САД и нивните сојузници на врвот на американската економска политика со Кина, не внесува оптимизам во посетата. Жу Фенг, професор по меѓународни односи на Универзитетот Нанџинг, изјави за Глобал Тајмс дека акцентот на Јелен на националната безбедност значи дека е малку веројатно дека САД ќе го запрат „економското и технолошкото потиснување“ на Кина.

Јелен слета на аеродромот во Пекинг со авион на американската влада. За време на посетата, ќе ја нагласи потребата од соработката со Пекинг во однос на климатските промени, подготвеноста за пандемија и должнички проблеми, изјави претходно висок претставник на американското Министерство за финансии.

Јелен ќе им каже на своите кинески колеги дека Вашингтон не се стреми да ги раздели двете економии, додека го задржува правото да користи одредени активности за заштита на човековите права и интересите на американската национална безбедност, додаде функционерот.

Не се очекуваат големи промени, но американските официјални лица велат дека Јелен ќе се обиде да отвори нови линии на комуникација и координација за економските прашања и да ги наведе последиците од испораката на смртоносна помош за Русија, поврзана со оружје, тврдење кое Кина силно го отфрли.

Кинескиот амбасадор Сие Фенг се состана со Јелен во Вашингтон во понеделникот и ги повика САД „да посветат големо внимание“ и да се насочат кон решавање на главните грижи на Кина во економијата и трговијата. Трговските тарифи наметнати од администрацијата на Трамп и санкциите против кинеските компании најмногу ја загрижуваат земјата, рече Ву Синбо, експерт за американски студии од Универзитетот Фудан, запознаен со размислувањата на Пекинг.

Долгоочекуваното патување на Јелен доаѓа неколку недели по посетата на државниот секретар Антони Блинкен, кој се согласи со кинескиот претседател Си Џинпинг дека нивното ривалство не треба да ескалира во конфликт, во услови на замрзнување на разговорите меѓу нивните војски.

Двете посети се сметаат за клучни за подобрување на комуникациите откако американската војска собори кинески балон над САД. Во ноември во Сан Франциско, на состанокот за азиско-пацифичка економска соработка, американскиот претседател Џо Бајден би можел да се сретне со Си.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ