петок, 14 јуни 2024

Алкараз, Медведев и Циципас се пласираа во осминафиналето на Вимблдон

Објавено на

часот

Сподели

Првиот носител, Карлос Алкараз добро се намачи за да дојде до триумф над Чилеанецот Николас Јари. Шпанецот го доби мечот со 3-1 во сетови. 

Првиот сет му припадна со 6-3, но во вториот Јари славеше во тајбрејк со 8-6 и израмни на 1-1. Следуваше нов добиен сет на Алкараз со 6-3, четвртиот го зема со 7-5 за победа од 3-1.

Со 3-1 победи и Медведев над Фучович. Унгарецот го доби првиот сет со 6-3, но следните три му припаднаа на Русинот со 6-3, 6-4 и 6-4.

Најубедлив беше Циципас кој по два меча со пет сета конечно победи со 3-0. Славеше над Џере со 6-4, 7-6 и 6-4.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ