недела, 3 март 2024

Аларм за Украинците: „Подгответе се за најлошото“

Објавено на

часот

Сподели

„При контраофанзива на Украина потребно е нејзината војска да биде побројна, а тоа е можно само во одредени области. Дури и ако Киев успее да ја пробие одбраната, неопходно е да се дејствува внимателно, во спротивно вооружените сили на Украина ризикуваат да бидат опколени“, се наведува во текстот.

Според тоа, Украина и нејзините западни покровители треба да бидат подготвени за најлошото или само за помали успеси при спроведувањето на таквиот план, наведува британскиот весник.

Премиерот на Украина, Денис Шмигаљ, на почетокот на април изјави дека украинската контраофанзива би можела да започне во текот на летото.

Врз основа на информациите од тајните документи на Пентагон кои „протекоа“ на Интернет. Бројот на западните тенкови и другото оружје кои се веќе во Украина не ѝ дозволуваат на украинската армија да го стори тоа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ