петок, 19 април 2024

Ахмети: Нема да прифатиме Словенска или Национална Македонија

Објавено на

часот

Сподели


Toa му го кажал Али Ахмети, лидерот на ДУИ, на Стефано Санино, генерален директор на Директоратот за проширување на Европската Унија.

Според партиското соопштение, Ахмети нагласил дека Албанците во Македонија направиле компромис со тоа што се согласуваат Македонија да се зачлени во меѓународните организации со привремената референца ПЈРМ.

Како што се наведува во партиското соопштение, Санино го информирал Ахмети за ставовите на ЕУ во однос на процесот за почнување преговори за земјава за членство во Унијата, како и потребата на Брисел за Македонија да ја одржува во живот европската агенда и да ги продолжи напорите за да ги постигне потребните стандарди.

Ахмети истакнал дека му припаѓа на кампусот на оптимистички политичари во однос на евроатлантските интегративни процеси на Македонија и додаде дека границите од Атина па сè до Стокхолм треба да се тргнат и целата територија да стане обединета Европа.

Лидерот на ДУИ истакнал дека откако не добивме датум за започнување преговори со ЕУ во декември минатата година, коалициските партнери ги фокусираат сите напори кон НАТО, при што се ангажираат за унапредување на процесот пред самитот на НАТО во Чикаго.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ