вторник, 28 мај 2024

Агим Красниќи уапсен во Урошевац

Во Урошевац вчера се уапсени четворица државјани на Македонија, тројца поради пукање, а еден бил баран со потерница. Приведени се Бесим Красниќи, Агим Красниќи и Сеад Рамадани Цапи, објавија косовските медиуми.

Објавено на

часот

Сподели

Како што соопшти косовската полиција, три лица се уапсени за „убиство во обид и учество во тепање“, а едно било барано со меѓународна потерница. Според полицијата, првите три лица учествувале во тепачка што се случила на 17 октомври минатата година во Урошевац, каде имало и пукање.

По сослушувањето на регионалните истражители, државниот обвинител одлучил на осомничените да им одреди притвор до 48 часа за други истражни дејствија и други постапки за екстрадиција на лице кое се бара со меѓународна потерница, се вели во соопштението.

Красниќи во 2008 година во Македонија беше осуден на 15 години затвор поради тоа што во 2005 година во неговото родно село Кондово со својата група подготвуваше напад на Скопје.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ