понеделник, 17 јуни 2024

Агенциите на ОН: Народот на Судан е во „непосредна опасност од глад“

Народот на Судан е во „непосредна опасност од глад“, соопштија агенциите на Обединетите нации, по повеќе од една година војна меѓу армијата и паравоените сили за брза поддршка (РСФ).

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Околу 18 милиони луѓе се веќе акутно гладни, вклучувајќи 3,6 милиони деца кои се акутно неухранети“, се вели во заедничката изјава на шефовите на ОН, меѓу кои и Фолкер Турк, високиот комесар на ОН за човекови права.

„Времето истекува за милиони луѓе во Судан кои се во непосредна опасност од глад, раселени од нивната земја, живеат под бомбардирање и отсечени од хуманитарна помош“, се додава во соопштението.

Борбите избувнаа во главниот град Картум во април 2023 година и брзо се проширија низ целата земја, повторно разгорувајќи етничко крвопролевање во западниот регион Дарфур и принудувајќи милиони да избегаат во најголемата светска криза со раселување.

„Без итна и голема промена на темпото, ќе се соочиме со кошмарно сценарио: гладот ќе завладее со големи делови од земјата“, се вели во соопштението, потпишано и од шефот за помош на ОН, Мартин Грифитс.

Војната избувна пред долготрајните тензии околу интеграцијата на РСФ со армијата да го достигнат врвот. Специјалниот советник на ОН за спречување на геноцид минатата недела изјави дека постои ризик од геноцид во делови од Дарфур.

Во извештајот поддржан од ОН во март се вели дека е потребна итна акција за „да се спречи ширење на смртта и целосен колапс на средствата за живот и да се избегне катастрофална криза со глад во Судан“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ