понеделник, 20 мај 2024

Агелер: Можни се уставни измени пред формирање на новата Влада

Верувам дека се можни уставни измени пред формирање на новата Влада, тука сѐ е возможно, вели амбасадорката на САД, Анџела Агелер во интервју на ТВ 21.

 

Објавено на

часот

Сподели

„Имало преседани каде амандмани се гласале за време на техничка Влада, вели Агелер одговарајќи на новнарско прашање дека слушната неколку различни опции за тоа, како тоа би било возможно откако во последно време сѐ почесто од албанските политички партии кои се поделени на два блока се слуша дека прво треба да се изгласаат уставни измени, па потоа да се формира Влада.

Според Агелер тоа е изводлива работа.

„Верувам дека имало преседани, не мислам пред декади, но имало преседани каде амандмани се изгласувале за време на техничка Влада. Една од работите кои јас ги научив, служејќи овде е дека сè е возможно“, вели Агелер.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ