четврток, 23 мај 2024
Мароко 2024

Африканскиот куп на нации во футсал ветува дека ќе биде одличен настан

Мароко, привилегираниот домаќин на африканскиот фудбал, се подготвува да биде домаќин на Африканскиот куп на нации во футсал од 11 до 21 април.

Објавено на

часот

Сподели

Новото континентално натпреварување ветува да биде ново крунисување за Кралството кое продолжува да го потврдува своето лидерство во спортот и посветеноста на развојот на африканскиот фудбал, во согласност со визијата на кралот Мохамед VI, првиот промотор на зголемената вклученост на Мароко на африканскиот континент и шампион во соработката jуг-jуг.

Мароко – неприкосновен лидер во африканскиот фудбал

Кралството веќе има изградено богато искуство и етаблирано знаење во организацијата на големи спортски настани.

Првенството на африканските нации во 2018, Африканскиот куп на нации во футсал 2020 година во Лајон, последниот и идниот Африкански куп на нации за жени, Светското првенство во 2030 година, како и неколкуте изданија на Светското клупско првенство, вклучувајќи го и последното, се дел од примерите за мароканскиот успех во организирањето на големи меѓународни спортски турнири.

Благодарение на својата висококвалитетна инфраструктура, Мароко беше домаќин на повеќе од 19 африкански тимови кои дојдоа да играат меѓународни фудбалски натпревари за време на последниот период на ФИФА во март.

Оваа успешна приказна е плод на визијата на кралот Мохамед VI, кој придава особено значење на развојот на спортот и промовирањето на вредностите на фер-плејот и солидарноста.

Суверенот е посветен на претворањето на Мароко во привилегирана земја домаќин на големите спортски натпревари и главен играч во африканскиот спортски пејзаж.

Мароко талентирана фудбалска земја

Мароко не е само организациски лидер, туку и талентирана фудбалска земја, а националната фудбалска репрезентација во сала е совршен пример за тоа.

Лавовите на Атлас ги освоија последните два Африкански купови на нации во футсал и стигнаа до четврт-финалето на последното Светско првенство. Моментално се рангирани на 8-то место на ФИФА футсал ранг-листата, потврдувајќи го статусот на континентална сила во оваа дисциплина.

Поради тоа Африканскиот куп на нации во футсал 2024 ќе биде можност Мароко уште еднаш да ги покаже својот талент и страст за фудбал.

Мароканската репрезентацијата ќе се обиде да ја воодушеви мароканската публика и да го подигне трофејот трет пат по ред.

Настан кој носи вредности

Организацијата на Африканскиот куп на нации во футсал 2024 не е обично спортско натпреварување. Тоа е настан кој вклучува благородни вредности како што се jуг-jуг соработката, единството и африканската солидарност.

Кралството Мароко е верно на својата посветеност на континентот и ќе направи се што може за Африканскиот куп на нации во футсал 2024 да донесе убедлив успех и да биде симбол на единството и динамиката на африканскиот фудбал.

Мароко се позиционира како лидер на африканскиот фудбал, како земја домаќин и како талентирана нација, а Африканскиот куп на нации во футсал 2024 ветува дека ќе биде голем настан што ќе му овозможи на Кралството да ја сподели својата страст за фудбалот со остатокот од континентот и да го потврди своето лидерство на африканската спортска сцена.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ