недела, 3 март 2024

Аеродромот во Хамбург затворен, маж влетал со автомобил на пистата и пукал во воздух

Зградите на терминалот на аеродромот во Хамбург и неколку авиони беа евакуирани откако вооружен маж со дете во автомобилот излета на пистата, изјави портпаролката на аеродромот за германската новинска агенција ДПА во саботата вечерта.

Објавено на

часот

Сподели

„Во тек е заложничка ситуација. Нашиот преговарачки тим е во контакт со лицето во автомобилот. Ситуацијата останува статична“, изјави за ДПА портпаролот на полицијата во Хамбург.

Според федералната полиција, вооружен маж со своето возило поминал низ оградата на аеродромот околу 20 часот и влетал во терминалот на аеродромот. Тој имал пиштол и веќе пукал двапати во воздух, изјави портпаролот на полицијата Томас Герберт.

Во меѓувреме било потврдено дека во автомобилот имало и дете. Сопругата на мажот претходно контактирала со полицијата за можното киднапирање на детето, изјави портпаролот.

На местото на настанот има силно полициско присуство, со распоредени полициски единици во близина на возилото.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ