петок, 19 април 2024

Адидас му раскина на Ливерпул поради лоши резултати

Објавено на

часот

Сподели

Причина за раскинувањето на соработката на Адидас со Ливерпул се високите цени, но најмногу катастрофалните резултати на „црвените“, па тие од идната сезона ќе настапуваат во опрема „Вориор спортс“, која е дел од компанијата „Њу Баланс“.

Од новиот спонзор Ливерпул ќе добие двојно повеќе пари и тоа 25 милиони фунти во следните шест години, а за „Вориор спортс“ ова е прва соработка со некој голем европски клуб. Инаку компанијата досега била спонзор само на хокејски тимови.

„Нивната цена согледана и со резултатите не е избалансирана. Тоа е приказната“, рече Херберт Хајнер, извршниот директор на Адидас.

Адидас лани оствари рекордна продажба од 1,5 милијарди евра, а е партнер на ФИФА и УЕФА, како и на Летните Олимписки игри во Лондон.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ