недела, 14 април 2024

Адидас го повлече контроверзниот германски дрес со број 44

По лавината критики кои пристигнаа од целиот свет, Адидас реши да го повлече дресот со број 44 на германската репрезентација.

Објавено на

часот

Сподели

Историчарот и археолог, Мајкл Кониг, на социјалните мрежи објави дека забележал дека дресот со број 44 неодоливо потсетува на злосторничката „Дивизија СС“ од Втората светска војна.

Иако ниту еден репрезентативец на Германија не го носи тој број, се стравуваше дека голем број фанови ќе го порачуваат и ќе симболизираат нацизам. Сепак, Адидас реши да ги послуша критиките и да не продава дрес со број 44.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ