недела, 23 јуни 2024

30 кинески авиони упаднаа во воздушниот простор на Тајван

Објавено на

часот

Сподели

Пекинг ги засили упадите во зоната за воздушна одбрана на Тајван во последниве години за да покаже незадоволство од Тајпеј и неговата политика на зајакнување на самостојноста. Тајван живее под постојана закана од кинеска инвазија. Пекинг ја смета територијата за своја и вети дека ќе ја врати, доколку е потребно и со сила.

Тајван забележа рекордни 969 кинески воздушни упади минатата година, двојно повеќе од 380 регистрирани во 2020 година.

За само еден ден на 4 октомври 2021 година, 56 кинески авиони упаднале во воздушната зона на Тајван. Тајван забележал 465 упади во воздушниот простор од почетокот на оваа година, што е речиси 50 отсто повеќе отколку во истиот период минатата година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ